WHAT'S ON

Sunday, 13 December 2015

Who Made The Cut For The 2016 Africa Magic Viewers Choice Awards Nominees List?

By Stella WaAfrika


In their usual style commonly known as the AMVCA Nominees Announcement Ceremony, Africa Magic announced the nominees for the 3rd annual Africa Magic Viewers Choice Awards on Friday, 11th December, through a live broadcast on their various channels.
"It was a star studded event this evening as Africa’s top film makers, actors and actresses crossed fingers and toes in the hopes of being nominated for the prestigious AMVCAs 2016! Some of the films that stood out for the crowd were Nigeria’s ‘Road To Yesterday’ as well as the South African ‘Tell Me Sweet Something’". Says Africa Magic.


The awards celebrate African film and television, from on-air talent to behind-the-scene talent.

Here's the full list of nominees:

BEST OVERALL MOVIE (AFRICA)
Dry – Stephanie Linus
Freetown – Adam Abel and Garrett Batty
AYANDA – Sara Blecher
Tell Me Something Sweet – Akin Omotosho
Road To Yesterday – Ishaya Bako
Silverain – Juliet Asante
House Arrest – Joseph Kenneth Ssebaggala


BEST TELEVISION SERIES


Jane and Abel – Dorothy Ghettuba
How to Find a Husband – Erica Sugo Anyadike
Santalal – Gerald Langiri
Officer Titus – Olabisi Jinadu
Daddy’s Girls – Ariyike Oladipo


BEST WRITER OF A MOVIE/TV SERIES 


FREETOWN – Melissa Leilani Larson
ANNIVERSARY – AFE OLUMOWE
ROAD TO YESTERDAY – Emil B. Garuba
IQUO’S JOURNAL – BLESSING EGBE
AYANDA – Trish Malone


BEST COSTUME DESIGNER (MOVIE/TV SERIES)         


Dry – Uche Nancy
Silverain – Patrick Asante
Being Mrs Elliot – Byge Oru
The First Lady – Tomi Adeoye
Oracle Online – Ejiro Amos Tafiri/Vanessa Otarva
Cougars – Angel Nwakibie


BEST MAKEUP ARTIST (MOVIE/TV SERIES)


Dry – Gabriel Okorie
Ayanda – LOUIZA CALORE
Jaja the Great – Innocent Abba
Ojuju – Funke Olowu
Being Mrs Elliot – Moses Ogunlana


BEST LIGHTING DESIGNER (MOVIE/TV SERIES)        

Common Man            – Stanlee Ohikhuare
Kpians-the feast of souls – Stanlee Ohikhuare
House Arrest – Francis Lubanjuma
Gbomo Gbomo Express – David Wyte and Paul Gambit
Being Mrs Elliot – Oluwole Olawoyin


BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)        


Officer Titus – Kelechi Udegbe
Stop – IK Ogbonna
Caught in the Act – Bishop Imeh Umoh
Head Gone – Bowoto Jephthah
Jenifa’s Diary – Folarin Falana


BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)          


BREATHLESS – MIKE EZURUONYE
BEING MRS ELLIOT – MAJID MICHEAL
A LONG NIGHT – VAN VICKER
A SOLDIER’S STORY – DANIEL K. DANIEL
JAJA THE GREAT – SEGUN ARINZE
FALLING – BLOSSOM CHUKWUJEKWU


BEST DIRECTOR     


Road to Yesterday – Ishaya Bako
Dry – Stephanie Linus
Tell me Sweet Something – Akin Omotosho
Ayanda – Sara Blecher
Gbomo Gbomo Express – Walter ‘Waltbanger’ Taylaur
Rebecca – Shirley Frimpong-Manso


BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)


JENIFA’S DIARY – FUNKE AKINDELE
BEING MRS ELLIOT – LEPACIOUS BOSE
SKINNY GIRL IN TRANSIT – ABIMBOLA CRAIG
AN AFRICAN CITY – NANA MENSAH
DESPERATE HOUSE GIRLS – INI EDO


BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

Road to yesterday – Genevieve Nnaji
Don’t cry for me – Mary Lazarus
Stop – Belinda Effah
Ayanda – Fulu Mugovhani
Falling – Adesua Etomi
The Visit – Nse Ikpe-Etim


BEST PICTURE EDITOR     


Tell me Sweet Something – Vuyani Sondlo
Road To Yesterday – Chuka Ejorh
A Soldier’s Story – Frankie Ogar
Rebecca – Shirley Frimpong-Manso
Special Crimes Unit: Lasgidi Cops – Adeyemi Olowoshagba


BEST DOCUMENTARY       


THE NEW AFRICA – Kagho Crowther Idhebor
FAAJI AGBA – Remi Vaughan-Richards
GOGE AFRICA ENCOUNTERS WILD GORILLA – Nneka Isaac-Moses
DEMYSTIFYING AUTISM – Dotun Akande
DAWN TO DUSK – Nanmet Anthony


BEST MOVIE – SOUTHERN AFRICA         


Ayanda – Sara Blecher
Tell Me Sweet Something – Akin Omotosho
Lilongwe – Joyce mhango chavula


BEST SUPPORTING ACTOR         


A Soldier’s Story – Sambassa Nzeribe
Stolen Water – Blossom Chukwujekwu
Stigma            – Soibifaa Dokubo
A soldier’s story – Olumide Oworu
The Department – O.C. Ukeje


BEST SUPPORTING ACTRESS (MOVIE/TV SERIES)


BEFORE 30 – BEVERLY NAYA
TELL ME SWEET SOMETHING – THISHIWE ZIQUBU
BEFORE 30 – TUNBOSUN AIYEDIHIN
DRY – ZUBAIDAT IBRAHIM FAGGE
THE GREEN NECKLACE – LEPACIOUS BOSE


BEST ART DIRECTOR (MOVIE/TV SERIES)


Stigma            – Dagogo Diminas
Dry – Gabriel Okorie
Common Man – Stanlee Ohikhuare
The refugees – Frank Raja Arase
Elephant in the Room – Patrick ‘koinage’ Nnamani


BEST CINEMATOGRAPHER (MOVIE/TV SERIES)        


AYANDA – Jonathan Kovel
COUPLE OF DAYS – Tolu LordTanner
THE REFUGEES – Okey Oku and Robert Peters
DRY – Angel Barroeta
COMMON MAN – Stanlee ohikhuare
TELL ME SOMETHING SWEET – Paul Michaelson


BEST SHORTFILM OR ONLINE VIDEO    


Panic Button – Bongiwe Selane
Yawa – Kassim Braimah
A Day with Death – Oluseyi Amuwa
Blood Taxi – Folasakin Iwajomo
A Cup of Sugar – Bongiwe Selane


BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – YORUBA


Taxi driver (Oko Ashewo) – Don Omope
Victims – MERCY AIGBE GENTRY
Ayomi – Bukunmi Oluwasina
Shadow – Kazim Adeoti
Binta Ofege – Abiodun Jimoh and Jumoke Odetola


Best Movie – West Africa (Drama/Comedy)


DRY – Stephanie Linus
STIGMA – Dagogo Diminas
THE VISIT – Biodun Stephens (Koga Studios)
THE REFUGEES – Frank Rajah Arase
SILVERAIN – Juliet Asante
COMMON MAN – Stanlee ohikhuare
ROAD TO YESTERDAY – Chinny Onwugbenu, Genvieve Nnaji, Chichi Nwoko


BEST SOUND EDITOR (MOVIE/TV SERIES)


Ayanda – Guy Steer
Road to yesterday – Kulanen Ikyo
Dry – Marquex Jose Guillermo
Candle in the wind – Bernie Anti
Bambitious – Maurice Kings
Tell me Sweet Something – Gavin McCullough


BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES- IBO        


Chetanna – CHIGOZIE ATUANYA
The Missing God – Ubaka Joseph Ugochukwu
Udo Gba koi koi – ONYEKACHUKWU OKEKE
Nduka – Charles Novia
Usekwu Igbo -PAUL IGWE


BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – HAUSA


Sarki Jatau – Bashir Abdullahi
Inji Yan’ Ca Ca – NAJJASHI SB JAKARA
Sakaina – Abubakar mai shadda and Hafizu Bello
Baya Da Kura – NUHU ABDULLAHI
Dadin Kowa – Salisu Balarabe


BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – SWAHILI        


MYUMBA 10 – Damaris Irungu-Ochieng
SAMAKI MCHANGANI – Amil Shivji
FIHI – Caroline Mbaturia
SUMU – Neema Ndanu Kilon
KITENDAWALI – Josephat Lukaza


BEST MOVIE – EAST AFRICA


HOUSE ARREST – JOSEPH KENNETH SSEBAGGALA
MAPENZI – Elizabeth Michael
CALL 112 – JOSEPH KENNETH SSEBAGGALA
KITENDAWALL – Josephat Lukaza
MPANGO MBAYA – Staford Kihore
DADDY’S WEDDING – Honeymoon Aljabri


 Get voting here or vote on WeChat: AfricaMagicTV.

Good luck to the nominees.

Share this:

Post a Comment

 
Back To Top
Copyright © 2017 WAAFRIKA ONLINE.