Header Ads

Actors And Filmmakers Shine At The Prestigious Africa Magic Viewers' Choice Awards 2016

BY STELLA WAAFRIKA


Helen Paul (L), Rita Dominic (C), Uti Nwachuku

Africa's most awaited prominent award ceremony, the Africa Magic Viewers' Choice Awards have just wrapped up. The Pan-African event was held in Lagos, Nigeria at Eko Hotel, hosted by Nigerian media personality, IK Osakioduwa and South African Actress/TV Presenter, Minnie Dlamini.
The star-studded event kicked off with a red carpet session at 17:00 CAT while the main show commenced at 20:00 CAT with performances by Alikiba (Tanzania), Zonke (South Africa), Yemi Alade (Nigeria), Flavour (Nigeria) as well as comedians, Thomas Gumede (South Africa) and Salvador (Uganda).

Nigerian actress and filmmaker, Stephanie Linus walked away with the most coveted nod for best film, DRY, which focuses on the girl child, child marriage.

It's always great to watch the AMVCAs, witnessing our storytellers being acknowledged for their hard work. One thing that came to mind while watching these awards, I wish African media and people were as interested in AMVCAs as they are in international award ceremonies. Now that that's out of the way, here's the full list of this year's winners:

BEST TELEVISION SERIES


WINNER: ARIYIKE OLADIPO – DADDY’S GIRLS


BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)

WINNER: FOLARIN FALANA – JENIFA’S DIARY


BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

WINNER: DANIEL K. DANIEL – A SOLDIER’S STORY


BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)


WINNER: FUNKE AKINDELE – JENIFA’S DIARY


BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

WINNER: ADESUA ETOMI – FALLING


BEST MOVIE – SOUTHERN AFRICA


WINNER: JOYCE MHANGO CHAVULA – LILONGWE


BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: SAMBASSA NZERIBE – A SOLDIER’S STORY


BEST SUPPORTING ACTRESS (MOVIE/TV SERIES)

WINNER: TUNBOSUN AIYEDIHIN – BEFORE 30


BEST SHORTFILM OR ONLINE VIDEO

WINNER: OLUSEYI AMUWA – A DAY WITH DEATH



BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – YORUBA

WINNER: ABIODUN JIMOH AND JUMOKE ODETOLA – BINTA OFEGE


BEST MOVIE – WEST AFRICA (DRAMA/COMEDY)


WINNER: CHINNY ONWUGBENU, GENVIEVE NNAJI, CHICHI NWOKO – ROAD TO YESTERDAY



BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES- IGBO


WINNER: PAUL IGWE – USEKWU IGBO



BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – HAUSA

WINNER: SALISU BALARABE – DADIN KOWA



BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – SWAHILI

WINNER: JOSEPHAT LUKAZA – KITENDAWALI



BEST MOVIE – EAST AFRICA


WINNER: ELIZABETH MICHAEL – MAPENZI



BEST OVERALL MOVIE


WINNER: STEPHANIE LINUS – DRY



BEST WRITER OF A MOVIE / TV SERIES


WINNER: TRISH MALONE – AYANDA



BEST COSTUME

WINNER: UCHE NANCY – DRY



BEST MAKEUP


WINNER: LOUIZA CAROLE – AYANDA



BEST LIGHTING

WINNER: STANLEY OHIKHUARE – COMMON MAN



BEST DIRECTOR


WINNER: AKIN OMOTOSHO – TELL ME SWEET SOMETHING



BEST PICTURE EDITOR


WINNER: SHIRLEY FRIMPONG – MANSO



BEST DOCUMENTARY


WINNER: REMI VAUGHAN – RICHARDS



BEST ART DIRECTOR (MOVIE/TV SERIES)


WINNER: FRANK RAJA ARASE – THE REFUGEES



BEST CINEMATOGRAPHER


WINNER: PAUL MICHAELSON – TELL ME SOMETHING



BEST SOUND EDITOR (MOVIE/TV SERIES)
WINNER: MARQUEX JOSE GUILLERMO – DRY

Congratulations to all the winners.







No comments

Powered by Blogger.