Header Ads

Nominees For the African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) 2014 & Nominee Party Details

By Stella WaAfrika





Another award ceremony acknowledging African music awaits us! The African Muzik Magazine Awards is the sole award ceremony in the Diaspora that caters to all musical genres and aims at honouring African artists for their hard work.

Winners will be announced on Saturday 26th July at the Eisemann Center in Richardson, Texas where the ceremony will be held.

The list is a refreshing one!

The nominees are as follows:


Best Male East Africa
Diamond Platnumz (Tanzania)
Ben Pol(Tanzania)
Bebe Cool(Uganda)
Wyre (Kenya)
Navio (Uganda)
Jackie Gosee (Ethiopia)

Best Female East Africa
Rema (Uganda)
Aster Aweke(Ethiopia)
Avril (Kenya)
Lady Jaydee (Tanzania)
Victoria Kimani (Kenya)
Irene Ntale (Uganda)

Best Male West Africa
Flavour Nabania (Nigeria)
Wizkid(Nigeria)
Iyanya (Nigeria)
Sarkodie (Ghana)
Dj Arafat (Ivory Coast)
Davido (Nigeria)
Shatta Wale( Ghana)

Best Female West Africa
Tiwa Savage (Nigeria)
Chidimma(Nigeria)
Viviane Chidid (Senegal)
Teeyah (Ivory Coast)
Sessima (Benin)
Efya (Ghana)


Best Male Central Africa
Fally Ipupa (DR Congo)
Stanley Enow (Cameroun)
Ferre Gola (Congo)
Privato “Lill’P” Niyintunze (Burundi)
Anselmo Ralph (Angola)
Sine (Cameroun)

Best Female Central Africa
Arielle T (Gabon)
Suzanna Lubrano (Cape Verde)
Gasha (Cameroun)
Lady Ponce (Cameroun)
Ceuzeny (Cape Verde)
Ary (Angola)


Best Male Southern AfricaAka (South Africa)
Zeus (Botswana)
Donald (South Africa)
Slap Dee (Zambia)
Khuli Chana (South Africa)
Stunner (Zimbabwe)
Tha Dogg (Namibia)

Best Female Southern Africa
Lira (South Africa)
Toya De Lazy (South Africa)
Judy (Zambia)
Zahara (South Africa)
Kearoma Rantao (Botswana)
Lizha James (Mozambique)

Best African Group
Psquare (Nigeria)
Mafikizolo (South Africa)
R2bee’s (Ghana)
Bracket (Nigeria)
Radio and Weasel (Uganda)
Toofan (Togo)
Sauti Sol (Kenya)


Best Male Diaspora
Fuse ODG( Ghana)
Tinnie Tempah
Wale (Nigeria)
Knaan(Somalia)
French Montana(Morocco)

Best Female Diaspora
Miriam Chemmoss (Kenya)
Mayra Andrade(Cape Verde)
Bumi Thomas (Nigeria)
STL (Kenya)
Les Nubians(Cameroun)
Nneka(Nigeria)
Dencia(Cameroun)

Best Dancehall Artist
Samini(Ghana)
Wyre(Kenya)
Timaya(Nigeria)
MC Norman(Uganda)
Dr. Jose Chameleon(Uganda)
Shatta Wale(Ghana)


Best Dance in a Video
Iyanya -Lekwaukwu ( Nigeria)
Toofan- Gweta ( Togo)
Kcee- Limpopo ( Nigeria)
Guru- Alkayida ( Ghana)
Psquare- Personally ( Nigeria)
Davido Skelewu ( Nigeria)


Best Gospel Artiste
Nikki Laoye (Nigeria)
Isabella (Nigeria)
Sonnie Badu (Ghana)
Icha Kavons (Congo)
Bahati(Kenya)
Ntokozo Mbambo (South Africa)
Emmy Kosgei (Kenya)

Best Traditional Artist
Flavour(Nigeria)
Kwabena Kwabena (Ghana)
Bassekou Kouyate (Mali)
Sayicology (South Africa)
Mrisho Mpoto (Tanzania)
Stanlux (Togo)
Tunakie (Namibia)

Best Newcomer
Stanley Enow (Cameroun)
Nakhane Touré (South Africa)
Joey B (Ghana)
Phyno (Nigeria)
Kenzo (Uganda)
Sage (Kenya)

Best Video Director
Godfather (South Africa)
Clarence Peters (Nigeria)
Ogopa DJ (Kenya)
Patrick Elis (Nigeria)
Klasszik & JKP STUDIO (Angola)
Phamous Films (Ghana)
Justine Campos (South Africa)

Best DJ Africa
Dj Jimmy Jatt (Nigeria)
Dj Exclusive (Nigeria)
Dj Joe Mfalme (Kenya)
Dj Cndo (South Africa)
Dj Black (Ghana)
Dj Creme de la Creme (Kenya)
DJ Shiru (Uganda)


Best African DJ USA

DJ Shinsky (Kenya)
DJ Josh(Kenya)
DJ Fully Focus(Kenya)
DJ Amin (Ethiopia)
DJ Dee Money (NG/US)
DJ Ronnie (GH/US)
DJ Ecool (Nigeria)

Best Video of the Year
Psquare -Personally ( Nigeria)
Sarkodie -Illuminati ( Ghana)
Mafikizolo ft Uhuru – Khona ( South Africa)
Diamond Platnumz ft Davido – Number One ( Tanzania)
Flavour – Ada Ada ( Nigeria)
Anselmo Ralph – Unica Mulher (Angola)

Music Producer of the Year
Don Jazzy(Nigeria)
Shizzi(Nigeria)
Killbeatz(Ghana)
Dj Oskido(South Africa)
Nash Wonder (Uganda)
Sheddy Clever(Tanzania)
Ogopa(Kenya)

Best Dance Group
CEO Dancers
Unique Silver Dancers
Afro Mask
Imagineto Dance Company
D3

Best Rap Act
Sarkodie (Ghana)
Aka (South Africa)
Olamide (Nigeria)
Phyno (Nigeria)
Octopizzo (Kenya)
Zeus(Botswana)
M.anifest (Ghana)

Best Collabo
2face ft Tpain- Rainbow ( Nigeria/ United States)
Diamondz ft Davido – Number One remix ( Tanzania/ Nigeria)
Mafikizolo ft Uhuru– Khona ( South Africa)
Dr Sid ft Don Jazzy /Phyno/Wizkid- Surulere remix(Nigeria)
Amani ft Radio and Weasel – ‘Kiboko Changu’ (Kenya/Uganda)
Jmartins ft DJ Arafat— Touching body ( Nigeria/ Ivory Coast)
R2bees and Wizkid- Slow down ( Ghana/ Nigeria)

Song of the Year
Davido- ‘Skelewu’ (Nigeria)
Mafikizolo feat Uhuru ‘Khona’ (South Africa)
KCee – ‘Limpopo’ (Nigeria)
Yuri Da Cunha- Atchu Tchu Tcha (Angola)
Fuse ODG FT. Wyclef – Antenna Remix(Ghana)
Diamonds ft Davido - Number 1(Tanzania)
Wizkid ft L.A.X- Carol ( Nigeria)

Artist of the year
Flavour(Nigeria)
Davido(Nigeria)
Diamond(Tanzania)
Sarkodie(Ghana)
Mafikizolo(South Africa)
Anselmo Ralph- A Dor do Cupido(Angola)
Wizkid(Nigeria)
Jaguar(Kenya)


Nominee Party Details: The nominee party will be held in Nigeria.

Date: Saturday 21st June 2014
Time: 7PM
Venue: Quilox, Ozumba Mbadiwe Street, Victoria Island, Lagos

What an interesting list of nominees?! It is a mix masala, East, West, North and South. The diversity in African music is represented. 

Congratulations and good luck to all the nominees.



...................................................................................................................................................................
Stella is the founder of WaAfrikaOnline.  A Pan-African at heart, passionate about Africa, human rights, women empowerment and girl child education. She's also into broadcasting. 
................................................................................................................................................................

No comments

Powered by Blogger.